Pamiątki z Lizbony

Pamiątka z wakacji, jak wiadomo, przypominać ma miejsce, w którym spędziło się miłe chwile. Co będzie charakterystyczne, lokalne, piękne i od razu przypomni słoneczną (lub deszczową), jasną, nostalgiczną, spiętrzoną schodami i rozlaną Tagiem Lizbonę?

Pamiątki, których nie ma

Pamiątka niekoniecznie musi być przedmiotem. Pamiątką może być również niezwykłe doświadczenie, które na zawsze zostanie nam w pamięci, nowa umiejętność, która nas wzbogaci, albo wiedza - przecież nie zapomina się o czymś, co się dobrze poznało i zrozumiało.

Pamiątka- doświadczenie: sesja fotograficzna w Lizbonie
Codziennie setki tysięcy ludzi robi podobne, pamiątkowe zdjęcia z Lizbony. Miłe to i pomocne, zwłaszcza, gdy potem opowiada się o swoich przygodach rodzinie i znajomym. A co by było, gdyby przywieźć z wakacji tylko kilka, ale za to bardzo pięknych fot? Ciekawą przygodą może być sesja z fotografem, który zna malownicze zakątki Lizbony i potrafi zaczarować zwykłe chwile w kadry, które zostają z człowiekiem na zawsze.
Polska fotografka w Lizbonie:
Agata Mendes Photography facebook/agatamendesphotography

Pamiątka - nowa umiejętność: warsztaty ceramiki
Portugalia słynie z pięknej ceramiki. Przyjemnie jest „uczyć się Portugalii” w akcji i poznając w praktyce techniki ceramiczne.
Pracownia ceramiki organizująca warsztaty:
Caulino ceramics caulinoceramics
Rua de S. Mamede ao Caldas, 28 A (Baixa)

Przedmioty z duszą

Mimo wszystko czasami miło jest przywieźć sobie jakiś drobiazg z podróży, coś, co ucieszy oko i przywoła obraz miejsca, które ukradło nam serce. A że „jesteśmy tylko epizodem w życiu przedmiotów”, warto żeby te drobiazgi były wyjątkowe.

Portugalski korek
Portugalia jest jednym z największych w Europie producentów korka. Korek to po prostu kora specjalnej odmiany dębu, który jest endemiczną rośliną południa kraju. Jeśli wybralibyście się na wyprawę za Lizbonę, zaraz po przekroczeniu rzeki Tag wjedziecie w pagórzyste krajobrazy Alantejo, a drzewa, które będziecie mijać to właśnie Sobreiro - dęby korkowe. Korek to mądrość natury - jest miękki, plastyczny, nieprzemakalny i niepalny, odporny na grzyby i szkodniki. Z korka robi się w Portugalii wiele przedmiotów codziennego użytku - od portfeli, przez biżuterię, parasole i buty, naczynia, elementy wykończenia wnętrz po materiały budowlane. W Lizbonie sklepów z korkowymi pamiątkami jest cała masa, warto jednak zwrócić uwagę, czy pamiątki produkowane są rzeczywiście w Portugalii.
Adresy dobrych sklepów z korkiem:

Pelcor
Pátio do Tijolo, 16 (Principe Real)

Cork & Co
Rua das Salgadeiras, 10 (Bairro Alto)

Rutz
Rua dos Sapateiros, 181 - 183 (Baixa)

Rutz LX Factory Store
Rua Rodrigues Faria, 103

Ręcznie malowane kafelki
Ceramiczne esy-floresy na fasadach budynków to rzecz bardzo charakterystyczna dla Lizbony. Wzorzysty kafelek w polskim domu od razu przywoła w pamięci lizbońskie kamieniczki i ich szalone dekory.
Adresy autorskich pracowni ceramicznych:

Anabela Cardoso
Calçada de São Vicente 62-66 (Alfama)

Cerâmica São Vicente
Rua de São Vicente 31

Surrealejos
Calçada de Santo André 5 (Mouraria)

Rękawiczki szyte na miarę
W Lizbonie można znaleźć takie sklepy, jakie pamiętają jeszcze z przedwojennych czasów nasze babcie. Luvaria Ulisses to butik z tradycją i atmosferą. Rękawiczki szyje się tu na miarę, z pietyzmem i de lege artis. Przy tym, wbrew temu, co można by sobie wyobrazić, przyjemność ta nie jest wcale nieprzyzwoicie droga.

Luvaria Ulisses
Rua do Carmo 87-A (Chiado)

Elegancki, ręcznie robiony szal
Wełniany szal z portugalskiej wełny nie jest pewnie pamiątką, o której pomyślelibyście w czasie letnich upałów. Z drugiej strony - jakże przyjemnie będzie opatulić się nim zimą myśląc, że to lizbońskie ciepło grzeje nas grudniową porą!
Adresy sklepów z portugalskimi szalami:

Chi Coração
Rua Augusto Rosa, 22-24 (Alfama)
Rua do Barão, 18B (Alfama)
Rua do Terreiro do Trigo (Alfama)
Rua da Prata, 274 (Baixa)

Ecolã
La Brocante Gallery Store
Rua da Escola Politécnica 253

Portugalskie skórzane buty
Pamiątką praktyczną i miłą będą dobre skórzane buty. O ile nie zedrzecie zelówek na Lizbońskich kocich łbach, w portugalskim obuwiu daleko zajdziecie.
Dobre, portugalskie sklepy obuwnicze:

Sapataria Brunu´s
Rua Barros Queirós, 19 (Baixa)

Calçado Guimarães
Sklepy w całym mieście

Foreva
Sklepy w całym mieście

Sapateria do Carmo
Largo do Carmo 26 (Chiado)

Sapateria Lord
Rua Augusta 199-203 (Baixa)

Zabawki z duszą
Najtrudniejszym pytaniem jest „co przywieźć dzieciom”? Bo one, mimo młodego wieku, widziały już wszystko i mają niewiele mniej. Tutaj polecamy zabawki ze sklepiku „Hospital das Bonecas”, który od jest szpitalem dla lalek z niemal dwustu letnim doświadczeniem. Dawniej dzieci przynosiły tu do naprawy chore lale z utłuczoną porcelanową rączką i misie z kolkami trocinowych brzuszków.

Hospital das Bonecas
Praça da Figueira 7 (Baixa)

Elegancka bielizna z polskim akcentem
Panie mogą sprawić sobie przyjemność przywożąc z Lizbony piękną bieliznę idealnie dopasowaną do ich gustów i biustów. Polski akcent jest taki, że właścicielkami butiku z brafittingiem są dwie sympatyczne i przedsiębiorcze Polki, które od lat mieszkają w Lizbonie i jak nikt znają się na pięknych (portugalskich i polskich) dekoltach.

Dama de Copas
Rua de Santa Justa 87 (Baixa)
Avenida Fontes Pereira de Melo 47C (Saldanha)

Autorskie rysunki miasta
Lizbona przefiltrowana przez wyobraźnię zakochanego w niej artysty jest magiczna do potęgi fantazji.

Atelier49
Rua do Salvador 49

Pharmacia Botica do A.J. Pinto
Rua de São João da Praça 26