Koncerty fado, wydarzenia,
atrakcje w Lizbonie

Co aktualnie dzieje się w Lizbonie

Koniec wakacji wcale nie oznacza przerwy w agendzie kulturalnej Lizbony. Wręcz przeciwnie - we wrześniu będzie dużo się działo, przede wszystkim muzycznie!

FESTIVAL SANTA CASA ALFAMA - KONCERT FADO

Ten festiwal przekazuje portugalską tożsamość i duszę, celebruje fado w samym sercu Lizbony, w Alfamie. W programie występy wschodzących gwiazd i największych wykonawców Fado (Camané, Sara Correia, Fábia Rebordão, Miguel Moura czy Inês de Vasconcellos). Rok 2021 rozpoczął się smutną wiadomością o śmierci wielkiego fadisty Carlosa do Carmo, którego głos kojarzony jest z ostatnimi 50 latami historii kraju. To on dał lizbończykom pieśni takie jak “Canoas do Tejo”, “Lisboa, Menina e Moça”, “O Homem das Castanhas”, “O Amarelo da Carris”, stąd nic dziwnego, że tegoroczna edycja uhonoruje tę wielką postać muzycznej sceny fado.

KIEDY: 24-25 września
GDZIE: Alfama, Lisboa

więcej info: festiwalfado

SOMERSBY OUT JAZZ 2021

Cykl niedzielnych koncertów w lizbońskich ogrodach. Muzyki jazzowej, ale nie tylko, bo w programie również dźwięki soul, funk i hip-hop.

KIEDY: w każdą niedzielę września (05, 12, 19, 26), o godz. 16:00
GDZIE: Jardim Botânico de Lisboa, Principe Real

więcej info: outjazz2021

FESTIWAL MUZYCZNY „NOSSA LISBOA”

2 noce 18 koncertów na 3 scenach. Usłyszycie artystów wywodzących się lub mających korzenie w różnych społecznościach krajów portugalskojęzycznych. Orócz wystepów Paulo Flores, Mayra Andrade, Calema, Ana Moura, Nelson Freitas, Sara Tavares, Bonga, będzie wielu innych utalentowanych muzyków. Dźwięki fado, morna i coladeira, funana, kizomba i semba, marrabenta, samba i Nova Música z Brazylii… czyli rytmy miasta, które należy do każdego, rytmy NOSSA LISBOA (Naszej Lizbony).

KIEDY: 10-11 września
GDZIE: Altice Arena, Parque das Nações, Oriente, Lisboa

więcej info: festiwalnossalisboa

WYSTAWA ZDJĘĆ WORLD PRESS PHOTO 2021

World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkursu fotografii prasowej na świecie. Organizowany jest od 1955 roku. W tegorocznej (już 64!) edycji konkursu udział wzięło 4315 fotografów ze 130 państw, którzy zgłosili 74470 zdjęć. Niezależne 28-osobowe jury nagrodziło 45 fotografów z 28 krajów, w tym trzy osoby z Polski. Zdjęciem roku (World Press Photo of the Year) została praca duńskiego fotografa Madsa Nissena zatytułowana Pierwszy uścisk. Zdjęcie ma związek z pandemią COVID-19. Na zdjęciu 85-letnia Rosa Luiza Lunardi jest przytulana przez pielęgniarkę z domu opieki w Sao Paulo w Brazylii. Niby nic niezwykłego, ale to pierwszy taki uścisk od pięciu miesięcy, ze względu na zaostrzone zasady kontaktów międzyludzkich. Brazylia to jedno z państw, które ze względu na liczne błędy władz, ale też liczne społeczeństwo, już w 2020 roku znajdowało się na czele koronawirusowych statystyk. I choć Zdjęcie Roku wskazuje na problem, który spędza nam najwięcej snu z powiek, to laureaci nawiązywali także od innych wydarzeń, które odbiły się echem w świecie.

KIEDY: od 15 września do 15 października
GDZIE: Parque dos Poetas, Oeiras

więcej info: worldpressphoto2021lisboa

LISBON LEGENDS

Po niesamowitym sukcesie Lisbon Legends powraca jeszcze raz w tym roku z nowymi datami i większą ilością pokazów. Ten audiowizuwalny spektakl przekształca ruiny Carmo w „pudełko wspomnień” i zabiera publiczność w podróż przez legendy i tajemnice 7 wzgórz Lizbony.

KIEDY: od 9 września do 30 października
poniedziałki, wtorki i środy o 21:00
czwartki,piątki i soboty o 21:00 oraz o 22:00
GDZIE: Convento do Carmo, Chiado, Lisboa

więcej info: lisbonlegends