Koncerty fado, wydarzenia,
atrakcje w Lizbonie

Co aktualnie dzieje się w Lizbonie

SZALONE LATA 20-te W LIZBONIE

Muzeum Lizbony powraca do lat 20. XX wieku z wystawą „Os Loucos Anos 20 em Lisboa”. Czas przemian obyczajowych i mentalności, czas kosmopolityzmu i nowoczesności, afirmacji społecznej i indywidualnej.

W skali portugalskiej Lizbona przeżyła szalone lata dwudzieste, śledząc z daleka poczucie optymizmu, dobrobytu i świętowania, które charakteryzowało życie miejskie w głównych stolicach Europy po zakończeniu I wojny światowej. Pomimo konserwatyzmu, zacofania kulturowego i ciągłej niestabilności politycznej i ekonomicznej Lizbona była także sceną dla nowości i ekstrawagancji, podążając za zagranicznymi przykładami, które dotarły do ​​​​prasy, radia, literatury i kina, korzystając z zahamowanego wówczas postępu technologicznego. Wystawa, której kuratorami są Cecília Vaz, Mário Nascimento i Paulo Almeida Fernandes, przenosi nas do współczesnego miejskiego doświadczenia stolicy i przywołuje osobiste historie niektórych bohaterów, które wzbogacają to wyobrażenie.

KIEDY: 22 kwiecień - 11 grudzień
Wtorek - Niedziela, 10:00 - 18:00, zamkniete w poniedziałki
GDZIE: Museu de Lisboa, Palacio de Pimenta, Campo Grande, Lisboa

więcej info: osloucosanos20emlisboa

PORTUGALSKIE PLECIONKI - KOSZE I NIE TYLKO

Wystawa "Um Cento de Cestos" ukazuje niedawną przeszłość technik plecionek w Portugalii, wyrażoną w wyborze 246 obiektów nabytych dla Muzeum Sztuki Popularnej w latach 40-tych oraz 50-tych oraz dla Narodowego Muzeum Etnologicznego w latach 60-tych i 70-tych, a także w różnorodności surowców.

KIEDY: do 10 września
Środa - niedziela, 10:00-13:00 i 14:00 18:00
GDZIE: Museu da Arte Popular, Belém

więcej info: umcentodecestos