Transport w Lizbonie
Jakie bilety kupić?

Jakie bilety na metro kupić w Lizbonie? Jak dojechać z lotniska do centrum miasta? Ile kosztują taksówki w stolicy Portugalii? Kilka praktycznych porad o transporcie w Lizbonie.

Najczęstsze pytania o transport w Lizbonie

- Jakie są rodzaje biletów w Lizbonie?
- Najlepiej wybrać między trzema rodzajami biletów:

1. Zapping – czyli bilet z kredytem 3€, 5€, 10€, 15€, 20€, z której to sumy odliczane jest 1,30€ za każdy godzinny przejazd.

2. Doładowanie karty określoną liczbą przejazdów – w takim wypadku jeden godzinny przejazd kosztuje 1,45€.

3. Bilet 24h – koszt 6,15€. Pozwala poruszać się bez limitu wszystkimi środkami transportu miejskiego w ciągu 24 godzin.

- Czy każdy musi mieć swój bilet?
- Tak, każdy musi mieć swój bilet.

- Czy opłaca się kupowanie biletu 24h?
- Moim zdaniem nie zawsze. Żeby kupno tego biletu było opłacalne, musielibyście jechać środkami transportu więcej niż 4 razy w ciągu doby. Po Lizbonie najprzyjemniej chodzi się pieszo i nie zawsze potrzeba korzystać z transportu miejskiego. Kupno biletu 24h trzeba po prostu skalkulować w zależności od planów na dany dzień.

- Czy bilety działają też w zabytkowych tramwajach i windach?
- Tak, te same bilety, których używacie w metro, działają też we wszystkich zabytkowych windach (Santa Justa, Bica) i tramwajach (tramwaj 28). Warto mieć przy sobie naładowany bilet, ponieważ kupując go „na pokładzie”, zapłacicie kilkakrotnie więcej.

- Czy bilety można doładowywać?
- Tak, bilety doładowuje się.

- Gdzie doładować bilet?
- Najlepiej zrobić to w automatach w metro. Ich obsługa nie jest skomplikowana.

- Czy można „wyciągnąć” resztę pieniędzy, która została na karcie naładowanej w systemie zapping?
- Niestety, system zapping jest tak sprytnie pomyślany, że w prawdzie przejazdy w ramach tej taryfy są tańsze, ale zawsze zostaje na karcie kilka niewykorzystanych groszy. Nie ma możliwości „wybrania” ich z karty.

Transfer z Lotniska do centrum Lizbony

Metro
Do hotelu możecie dojechać metrem, którego stacja znajduje się zaraz obok hali przylotów. Bilety kupicie w automatach w holu metra. O biletach napiszę za chwilę, tutaj jednak wspomnę, że jeśli zostajecie w Lizbonie kilka dni i przewidujecie poruszać się transportem miejskim, warto od razu zaopatrzyć się w karnet na kilka przejazdów, żeby później nie zaprzątać sobie tym głowy.

Godziny funkcjonowania: 06:30 – 01:00
Cena – 1,45 € (jeden przejazd metrem)
Więcej informacji: www.metro.transporteslisboa.org

Aerobus
Innym rozwiązaniem jest transfer Aerobusem, który odjeżdża z lotniska co około 20 minut. Są dwie linie aerobusu, ale Was będzie zapewne bardziej interesować trasa nr 1, do centrum miasta. Kupując bilet na Aerobus można korzystać przez kolejne 24h z wszystkich środków transportu miejskiego, oraz z 10% zniżki na Yellow Bus – autobus wycieczkowy. Aerobus odradzam jeśli przylatujecie do Lizbony w godzinach szczytu, czyli rano, do 10:00 oraz po południu, w okolicach 17:00.

Godziny funkcjonowania: 07:00 – 23:00
Cena – 24h pass 3,15€ (bilet kupiony przez Internet), 3,50€ (bilet kupiony w autobusie)
Więcej informacji: www.yellowbustours.com

Taxi
Trzecim sposobem jest wzięcie taksówki. Nie jest to zły pomysł, zwłaszcza że taksówki w Lizbonie nie są drogie. Przestraszyć może kolejka przed wyjściem z hali przylotów, w której trzeba poczekać chwilę. Nie martwcie się jednak – ogonek szybko się przesuwa i wszystko idzie sprawniej, niż można by się spodziewać. Opłata początkowa w taksówce to 3,25€ . Następnie za każdą sztukę bagażu doliczane jest 1,60€. Niemniej jednak za kurs do hotelu położonego w centrum powinniście zapłacić około 12€ (cena za kilometr to 0,47€)

Godziny funkcjonowania: 24h/7h
Cena – około 12€ do centrum

Lizbońskie Metro

W Lizbonie metro jest najszybszym i najsprawniejszym środkiem transportu. Są tu cztery linie metra – Czerwona, Zielona, Niebieska i Żółta dzięki którym dostaniecie się prawie w każdy zakątek miasta. Piszę „prawie”, ponieważ metrem nie dojedziecie do Belém, a do dzielnic położonych na wzgórzach będziecie się musieli wdrapać o własnych siłach lub skorzystać z wind. Ciekawostką dotyczącą lizbońskiego metra jest to, że można w nim podziwiać świetne dzieła portugalskiej sztuki użytkowej. Od lat 50’, kiedy zaczęto budowę metra w stolicy, jego przystanki ozdabiano ceramicznymi płytkami. Aż dziewiętnaście stacji, miedzy innymi Intendente, Anjos czy Restauradores zaprojektowała Maria Keil, portugalska artystka, której praca przyczyniła się do odrodzenia współczesnej sztuki azulejos.

Godziny funkcjonowania: 06:30 – 01:00
Cena – 1,45 € (jeden przejazd metrem)
Więcej informacji: www.metro.transporteslisboa.pt/eng

Jakie są rodzaje biletów transportu miejskiego w Lizbonie?

Bilet 24h
Cena: 6,15€
Pozwala na poruszanie się wszystkimi środkami transportu miejskiego przez 24 godziny od pierwszego skasowania biletu.

Zapping
Cena: 1,30€ (przejazd)
Zapping polega na tym, że waszą kartę „nabijacie” na sumę 3€, 5€, 10€ i więcej. Od tej sumy odejmowane jest 1,30€ za każdy godzinny przejazd. W ciągu tej godziny możecie zmieniać środek transportu. Doładowanie w systemie zapping, pozwala na korzystanie z podmiejskich pociągów do Sintry lub Cascais. Taka podróż kosztować będzie 1,80€. Jeśli zaś zechcecie popłynąć promem na drugą stronę rzeki, zapłacicie około 2,50€

Pojedyncze przejazdy
Cena: 1,45€
Ten sam bilet kartonikowy można też doładować pojedynczymi przejazdami, które wykorzystacie w metrze, autobusach, tramwajach i windach. W ciągu tej godziny możecie zmieniać środek transportu.

Co ważne, po wykorzystaniu wybranego rodzaju doładowania (np. biletu 24h), ten sam bilet możecie doładować na wszystkie wyżej opisane sposoby.

Jak dojechać z Lizbony do Belém

Na Praça do Comércio wsiadacie w tramwaj numer 15, który zawiezie Was pod sam klasztor Hieronimitów.

Jak dojechać z Lizbony do Sintry, a jak do Cascais

Do miejscowości pod Lizboną bez trudu dojedziecie pociągiem. Na podmiejskie trasach do Cascais i Sintra możecie użyć biletów w doładowaniu Zapping. Do Sintry jadą wszystkie pociągi ze stacji Rossio. Do Cascais dotrzecie ze stacji Cais do Sodré. Ze stacji Santa Apolonia pojedziecie natomiast w kierunki odleglejsze – do Fatimy, Tomar czy Potro. Pamiętajcie, że tutaj nie wystarczy już miejska karta i trzeba będzie kupić bilet kolejowy.

Jak dostać się na drugą stronę rzeki

Żeby przeprawić się przez Tag, należy popłynąć promem. Z Cacilhas, miejscowości po drugiej stronie rzeki autobusem 101 dotrzecie do monumentalnego pomnika – punktu widokowego Cristo Rei (Jezus Król).
Promy z Terreiro do Paço (Praça do Comércio) płyną do Barreiro i Montijo.
Z Cais do Sodré dostaniecie się do Seixal i Cacilhas, a z Belém do Porto Brandao i Tarfaria.

Ceny za przejazd, zależnie od miejscowości to od 1,80€ do 2, 65€

Lizboński Yellow Bus

Yellow Bus to sposób na szybkie „ogarnięcie” miasta. Osobiście nie jestem przekonana do tego typu zwiedzania, ponieważ pozwala jedynie na powierzchowny rzut okiem na okolicę. Z drugiej jednak strony wiem, że wiele osób lubi zyskać ogólne pojęcie o mieście, zanim zagłębią się w szczegóły. Sama nie korzystałam nigdy z żółtego autobusu, więc nie mogę podzielić wrażeniami, dlatego też odsyłam bezpośrednio na stronę: www.yellowbustours.com