Transport w Lizbonie
Jakie bilety kupić?

Jakie bilety na metro kupić w Lizbonie? Jak dojechać z lotniska do centrum miasta? Ile kosztują taksówki w stolicy Portugalii? Kilka praktycznych porad o transporcie w Lizbonie.

Najczęściej zadawane pytania o transport w Lizbonie

- Ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej w Lizbonie?
To zależy... Jeśli kupujecie go u kierowcy to ceny są następujące:
- 2,10€ w autobusie
- 3,10€ w tramwaju
- 4,10€ w trzech zabytkowych windach-kolejkach Bica, Gloria, Lavra (cena za podróż w dwie strony tj. górę i w dół, ale zazwyczaj już się nie zjeżdża w dół, tylko zostaje na punkcie widokowym, wzgórzu i idzie dalej, albo schodzi na nogach)
- 6,00€ w zabytkowej windzie Santa Justa (i jak wyżej, to jest cena za podróż w dwie strony etc.)

Aby zapłacić taniej za bilety komunikacji miejskiej, należy zaopatrzyć się w papierową biało-zieloną kartę Lisboa Viva Viagem za 0,50€. Można kupić ją w automatach na stacjach metra, promów, pociągów, lub specjalnych punktach na mieście i od razu doładować biletami komunikacji miejskiej.

Czy każdy musi mieć swoją kartę Lisboa Viva Viagem?
Tak, każdy musi mieć swoją kartę. Jedynie dzieci do 3 lat jeżdżą komunikacją bezpłatnie.

Jakie są rodzaje biletów w Lizbonie?
Papierowy bilet - a dokładnie biało-zieloną kartę Lisboa Viva Viagem można naładować na kilka sposobów:

1. Pojedynczy przejazd (tramwaje, metro, windy, autobusy) – 1,80€
2. Bilet 24 godzinny (tramwaje, metro, windy, autobusy) – 6,80€
3. Bilet 24 godzinny (tramwaje, metro, windy, autobusy, promy na drugą stronę rzeki) – 9,80€
4. Bilet 24 godzinny (tramwaje, metro, windy, autobusy, pociągi CP do Sintra, Cascais, Azambuja) – 10,80€
5. Zapping – doładowanie kwotą minimum 3€, lub 5€, 10€ ... itd. wielokrotnością 5 aż do 40€, od której odliczane są pojedyncze przejazdy.
Zapping działa we wszystkich środkach komunikacji miejskiej, promach i pociągach podmiejskich.
Koszty podróży na zapping: 1,61€ - autobus, winda, tramwaje, metro; 2,00€ - pociąg do Sintra i Cascais; 1,40€ do 3,10€ - promy na drugą stronę rzeki.
6. Można również w metrze na bramce wejściowej zapłacić dotykowo kartą płatniczą. Wtedy ściąga automatycznie cenę pojedynczego biletu 1,80€

Czy karta Lisboa Viva Viagem jest wielokrotnego użytku?
Tak, kartę można doładowywać na każdy z wcześniej wymienionych sposobów pod warunkiem, że wykorzystało się poprzedni rodzaj naładowania (nie można łączyć np. pojedynczych przejazdów z zappingiem). Uważajcie, aby nie pogiąć karty w kieszeni, bo automat może jej potem nie odczytać i nie będzie możliwe doładowanie. Karta ma roczny termin ważności, więc zachowajcie ją, gdybyście zatęsknili i zechcieli wrócić do Lizbony czym prędzej.

Czy opłaca się kupowanie biletu 24h?
Moim zdaniem nie zawsze. Kupno takiego biletu warto przekalkulować w zależności od planów na dany dzień. Po Lizbonie najprzyjemniej chodzi się pieszo i nie zawsze potrzeba korzystać z transportu miejskiego. Jeśli wybieracie się do Sintra, lepiej kupić pojedyńczy bilet na pociąg, lub skorzystać z zapping. Podobnie w przypadku, kiedy macie ochotę popłynąć na drugą stronę Tagu.

Czy bilety z karty Lisboa Viva Viagem działają też w zabytkowych tramwajach i windach?
Tak, te same bilety, których używacie w metrze działają też we wszystkich zabytkowych windach (Santa Justa, Bica, Lavra, Gloria) i tramwajach (tramwaj 28, 15, 25, 24). Warto mieć przy sobie naładowany bilet, ponieważ kupując go „na pokładzie”, zapłacicie więcej, jak piszę na początku.

Czy można „wyciągnąć” resztę pieniędzy, która została na karcie naładowanej w systemie zapping?
Niestety, system zapping jest tak sprytnie pomyślany, że w prawdzie przejazdy w ramach tej taryfy są tańsze i bardziej elastyczne, ale zawsze zostaje na karcie kilka niewykorzystanych groszy. Nie ma możliwości „wybrania” ich z karty.

Transfer z Lotniska do centrum Lizbony

Metro
Do hotelu możecie dojechać metrem, którego stacja znajduje się zaraz obok hali przylotów. Bilety kupicie w automatach w holu metra. Jeśli zostajecie w Lizbonie kilka dni i przewidujecie poruszać się transportem miejskim, warto od razu zaopatrzyć się w karnet na kilka przejazdów, żeby później nie zaprzątać sobie tym głowy. Więcej o metrze poniżej.

Taxi
Drugim sposobem jest wzięcie taksówki. Taksówki w Lizbonie nie są drogie. Przestraszyć może kolejka przed wyjściem z hali przylotów, w której trzeba poczekać chwilę. Nie martwcie się – ogonek szybko się przesuwa i wszystko idzie sprawniej, niż można by się spodziewać. Opłata początkowa w taksówce to 3,90€ . Za każdą sztukę bagażu doliczane jest 1,60€. Za kurs do hotelu położonego w centrum powinniście zapłacić w granicach 15-20€

Uber/Bolt
Alternatywa dla taksówek. Często tańsza i wygodniejsza. W aplikacji od razu widać cenę przejazdu, więc nie ma niespodzianek. Punkt odbioru pasażerów jest na odlotach, więc trzeba udać się schodami lub windą na górę.

Lizbońskie Metro

W Lizbonie metro jest najszybszym i najsprawniejszym środkiem transportu. Są tu cztery linie metra – Czerwona, Zielona, Niebieska i Żółta, dzięki którym dostaniecie się prawie w każdy zakątek miasta. Piszę „prawie”, ponieważ metrem nie dojedziecie do Belém, a do dzielnic położonych na wzgórzach będziecie musieli wdrapać się o własnych siłach.
Od lat 50’, kiedy zaczęto budowę metra w stolicy, jego przystanki ozdabiano ceramicznymi płytkami. Dziewiętnaście stacji, między innymi Intendente, Anjos czy Restauradores zaprojektowała Maria Keil, portugalska artystka, designerka, której praca przyczyniła się do odrodzenia współczesnej sztuki azulejos.

Godziny funkcjonowania: 06:30 – 01:00
Cena – 1,80 € (jeden przejazd metrem)
Więcej informacji: https://www.metrolisboa.pt/en/

Jak dojechać z Lizbony do Belém

Na Praça do Comércio wsiadacie w tramwaj numer 15, który zawiezie Was pod sam klasztor Hieronimitów.

Jak dojechać z Lizbony do Sintry, a jak do Cascais

Do miejscowości pod Lizboną bez trudu dojedziecie pociągiem. Na podmiejskich trasach do Cascais i Sintra możecie użyć biletów w doładowaniu Zapping (wtedy za pojedynczy bilet zapłacicie 2,00€, zamiast 2,40€). Do Sintry jadą wszystkie pociągi ze stacji Rossio. Do Cascais dotrzecie ze stacji Cais do Sodré. Ze stacji Santa Apolonia pojedziecie natomiast w kierunki odleglejsze – do Fatimy, Tomar czy Potro. Pamiętajcie, że tutaj nie wystarczy już miejska karta i trzeba będzie kupić bilet kolejowy.

Jak dostać się na drugą stronę rzeki

Połączenia między Lizboną a miejscowościami po drugiej stronie Tagu:
Terreiro do Paço (Praça do Comércio) - Barreiro i Montijo.
Cais do Sodré - Seixal i Cacilhas
Belém - Porto Brandao i Tarfaria.
Rozkład promów między Lizboną a miejscowościami po drugiej stronie rzeki Tag znajdziecie tutaj

Żeby dojechać do pomnika Cristo Rei, należy przeprawić się promem do Cacilhas, a tam na Largo Alfredo Dinis wsiąść w autobus Carris Metropolitano 3001. Na plaże Costa da Caparica dotrzecie dopływając promem do Trafaria. Jeśli wybierzecie opcję autobusu to Carris Metropolitano odjeżdża na wybrzeże Caparica z Cais do Sodré (3708), Marques de Pombal (3709) lub Areeiro (3710).

Ceny za pojedynczy przejazd promem zależnie od miejscowości to od 1,45€ (Trafaria), do 3,15€ (Montijo). A bilet na autobus Carris Metropolitano kupujecie u kierowcy za cenę 1,25€ (Cristo Rei) lub 2,60€ (Caparica).
Rozkład jazdy Carris Metropolitana znajdziecie tutaj
Polecam korzystanie z aplikacji MOOVITAPP , która obejmuje też serwisy Carris Metropolitana.

Lizboński Yellow Bus

Yellow Bus to sposób na szybkie „ogarnięcie” miasta. Osobiście nie jestem przekonana do tego typu zwiedzania, ponieważ pozwala jedynie na powierzchowny rzut okiem na okolicę. Z drugiej jednak strony wiem, że wiele osób lubi zyskać ogólne pojęcie o mieście, zanim zagłębią się w szczegóły. Sama nie korzystałam nigdy z żółtego autobusu, więc nie mogę podzielić wrażeniami, dlatego też odsyłam bezpośrednio na stronę: www.yellowbustours.com