Transport w Lizbonie
Jakie bilety kupić?

Jakie bilety na metro kupić w Lizbonie? Jak dojechać z lotniska do centrum miasta? Ile kosztują taksówki w stolicy Portugalii? Kilka praktycznych porad o transporcie w Lizbonie.

Najczęstsze pytania o transport w Lizbonie

- Jakie są rodzaje biletów w Lizbonie?
Papierowy bilet, który kupicie na stacjach metra, promów i pociągów, można naładować na kilka sposobów:

1. Pojedynczy przejazd (tramwaje, metro, windy, autobusy) – 1,50 €
2. Bilet 24 godzinny (tramwaje, metro, windy, autobusy) – 6,40 €
3. Bilet 24 godzinny (tramwaje, metro, windy, autobusy, promy na drugą stronę rzeki) – 9,50 €
4. Bilet 24 godzinny (tramwaje, metro, windy, autobusy, pociągi CP do Sintra, Cascais, Azambuja) – 10,55 €
5. Zapping – doładowanie kwotą 3, 5, 10 do 40 €, od której odliczane są pojedyńcze przejazdy.
Zapping działa we wszystkich środkach komunikacji miejskiej, promach i pociągach podmiejskich.
Koszty podróży na zapping: 1,35 € - autobus, winda, tramwaje; 1,33 € - metro; 1,90 € - pociąg do Sintra i Cascais; 1,19 € do 2,76 € - promy na drugą stronę rzeki.

Czy każdy musi mieć swój bilet?
Tak, każdy musi mieć swój bilet.

Czy opłaca się kupowanie biletu 24h?
Moim zdaniem nie zawsze. Kupno takiego biletu warto przekalkulować w zależności od planów na dany dzień. Po Lizbonie najprzyjemniej chodzi się pieszo i nie zawsze potrzeba korzystać z transportu miejskiego. Jeśli wybieracie się do Sintra, lepiej kupić pojedyńczy bilet na pociąg, lub skorzystać z zapping. Podobnie w przypadku, kiedy macie ochotę popłynąć na drugą strnę Tagu.

Czy bilety działają też w zabytkowych tramwajach i windach?
Tak, te same bilety, których używacie w metro działają też we wszystkich zabytkowych windach (Santa Justa, Bica, Lavra, Gloria) i tramwajach (tramwaj 28, 15, 25, 24). Warto mieć przy sobie naładowany bilet, ponieważ kupując go „na pokładzie”, zapłacicie więcej.

Czy bilety można doładowywać?
Tak, bilety doładowuje się. Kartoniki można naładować na każdy z wyżej wymienionych sposobów pod warunkiem, że wykorzystało się poprzedni rodzaj naładowania (nie można łączyć np. pojedyńczych przejazdów z zappingiem).

Gdzie doładować bilet?
Najlepiej zrobić to w automatach w metro. Ich obsługa nie jest skomplikowana. Możecie też kupić bilet bezpośrednio u konduktora, ale wtedy cena będzie dużo wyższa.

Czy można „wyciągnąć” resztę pieniędzy, która została na karcie naładowanej w systemie zapping?
Niestety, system zapping jest tak sprytnie pomyślany, że w prawdzie przejazdy w ramach tej taryfy są tańsze i bardziej elastyczne, ale zawsze zostaje na karcie kilka niewykorzystanych groszy. Nie ma możliwości „wybrania” ich z karty.

Transfer z Lotniska do centrum Lizbony

Metro
Do hotelu możecie dojechać metrem, którego stacja znajduje się zaraz obok hali przylotów. Bilety kupicie w automatach w holu metra. Jeśli zostajecie w Lizbonie kilka dni i przewidujecie poruszać się transportem miejskim, warto od razu zaopatrzyć się w karnet na kilka przejazdów, żeby później nie zaprzątać sobie tym głowy.

Godziny funkcjonowania: 06:30 – 01:00
Cena – 1,33 € (jeden przejazd metrem)
Więcej informacji: www.metro.transporteslisboa.org

Aerobus
Innym rozwiązaniem jest transfer Aerobusem, który odjeżdża z lotniska co około 20 minut. Są trzy linie aerobusu, ale Was będzie interesować trasa nr 1 lub 2, do centrum miasta. Pojedyńczy przejad kosztuje 4€ (dzieci 2€), a karnet 48h ze zniżką na wycieczkowy autobus Yellow Bus 8€ (4€ dzieci).
Godziny funkcjonowania: 08:00 – 21:00
Więcej informacji: www.aerobus.pt

Taxi
Trzecim sposobem jest wzięcie taksówki. Taksówki w Lizbonie nie są drogie. Przestraszyć może kolejka przed wyjściem z hali przylotów, w której trzeba poczekać chwilę. Nie martwcie się – ogonek szybko się przesuwa i wszystko idzie sprawniej, niż można by się spodziewać. Opłata początkowa w taksówce to 3,25€ . Za każdą sztukę bagażu doliczane jest 1,60€. Za kurs do hotelu położonego w centrum powinniście zapłacić w granicach 20€ (cena za kilometr to 0,47€)

Godziny funkcjonowania: 24h/7h
Cena – około 20€ do centrum

Lizbońskie Metro

W Lizbonie metro jest najszybszym i najsprawniejszym środkiem transportu. Są tu cztery linie metra – Czerwona, Zielona, Niebieska i Żółta, dzięki którym dostaniecie się prawie w każdy zakątek miasta. Piszę „prawie”, ponieważ metrem nie dojedziecie do Belém, a do dzielnic położonych na wzgórzach będziecie musieli wdrapać się o własnych siłach.
Od lat 50’, kiedy zaczęto budowę metra w stolicy, jego przystanki ozdabiano ceramicznymi płytkami. Dziewiętnaście stacji, między innymi Intendente, Anjos czy Restauradores zaprojektowała Maria Keil, portugalska artystka, designerka, której praca przyczyniła się do odrodzenia współczesnej sztuki azulejos.

Godziny funkcjonowania: 06:30 – 01:00
Cena – 1,33 € (jeden przejazd metrem)
Więcej informacji: www.metro.transporteslisboa.pt/eng

Jak dojechać z Lizbony do Belém

Na Praça do Comércio wsiadacie w tramwaj numer 15, który zawiezie Was pod sam klasztor Hieronimitów.

Jak dojechać z Lizbony do Sintry, a jak do Cascais

Do miejscowości pod Lizboną bez trudu dojedziecie pociągiem. Na podmiejskich trasach do Cascais i Sintra możecie użyć biletów w doładowaniu Zapping. Do Sintry jadą wszystkie pociągi ze stacji Rossio. Do Cascais dotrzecie ze stacji Cais do Sodré. Ze stacji Santa Apolonia pojedziecie natomiast w kierunki odleglejsze – do Fatimy, Tomar czy Potro. Pamiętajcie, że tutaj nie wystarczy już miejska karta i trzeba będzie kupić bilet kolejowy.

Jak dostać się na drugą stronę rzeki

Połączenia między Lizboną a miejscowościami po drugiej stronie Tagu:
Terreiro do Paço (Praça do Comércio) - Barreiro i Montijo.
Cais do Sodré - Seixal i Cacilhas
Belém - Porto Brandao i Tarfaria.

Żeby dojechać do pomnika Cristo Rei, należy przeprawić się do Cacilhas, a tam wsiąść w autobus 101.
Na plaże Costa da Caparica dotrzecie dopływając promem do Trafaria.

Ceny za przejazd, zależnie od miejscowości to od 1,19€ do 2,76€

Lizboński Yellow Bus

Yellow Bus to sposób na szybkie „ogarnięcie” miasta. Osobiście nie jestem przekonana do tego typu zwiedzania, ponieważ pozwala jedynie na powierzchowny rzut okiem na okolicę. Z drugiej jednak strony wiem, że wiele osób lubi zyskać ogólne pojęcie o mieście, zanim zagłębią się w szczegóły. Sama nie korzystałam nigdy z żółtego autobusu, więc nie mogę podzielić wrażeniami, dlatego też odsyłam bezpośrednio na stronę: www.yellowbustours.com