Zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów
w Belém w Lizbonie

Klasztor Hieronimitów

W XV wieku niedaleko Lizbony znajdowała się mała wioska rybacka, Restelo. Od momentu kiedy Portugalia stała się talassokracją, czyli królestwem, którego granice rozciągają się poza Oceany, małe Restelo przeżywało prawdziwą klęskę urodzaju - stało się nagle ważnym portem handlowym i przeładunkowym. To tutaj został wkrótce wybudowany jeden z najpiękniejszych kościołów Portugalii.

Mówi się, że król Manuel I zlecił budowę klasztoru Hieronimitów jako dziękczynienie za pomyślną wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Prawdopodobnie decyzje o powstaniu tej świątyni zapadły jeszcze zanim odkrywca rozpoczął swój rejs. Pewne natomiast jest to, że klasztor Hieronimitów jest znakiem potęgi morskiej Portugalii XV i XVI w., a jego budowa była zasilana podatkami z handlu przyprawami korzennymi przywożonymi z egzotycznych zamorskich krain.

Klasztor Hieronimitów jest ikoną stylu manuelińskiego, portugalskiego neogotyku zrodzonego z dostatków korzennej potęgi morskiej. Czym wyróżnia się ta charakterystyczna dla Portugalii XVI wieku architektura? Styl manueliński to rodzima adaptacja późnego gotyku francuskiego, nazywanego Flamboyant, który cechują strzeliste formy, bogato rzeźbione portale i koronkowe zdobienia. Portugalczycy dodali do tego motywy marynistyczne – poskręcane liny, kiście wodorostów, potwory morskie.

W klasztorze w Belém są pochowane ważne osobistości Portugalii, między innymi Vasco da Gama, odkrywca morskiej drogi do Indii, Luís Vaz de Camões, największy portugalski pisarz (jego grób jest symboliczny, ponieważ poeta umarł w nędzy, a jego ciało spoczęło najprawdopodobniej w zbiorowej mogile), król Sebastian (podobnie, jego sarkofag jest pusty, ponieważ ciała króla, który poległ w bitwie pod Alcácer Quibir nigdy nie odnaleziono), Fernando Pessoa, najsłynniejszy XX wieczny pisarz, oraz sam król Manuel I Szczęśliwy wraz z małżonką, królową Marią.

Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądał ów szczęśliwy król, który ufundował Klasztor Hieronimitów, przypatrzcie się dobrze przepięknym bramom kościoła. W portalu południowym odnajdziecie króla Manuela I u stóp Matki Boskiej. Przy wrotach prowadzących do kaplicy Manuel szczęśliwy klęczy przy św. Hieronimie, a naprzeciw niego, w towarzystwie św. Jana Chrzciciela, odnajdziecie królewską małżonkę, Marię.

Klasztor Hieronimitów odwiedza rocznie ponad 800 000 gości. Od 1983 roku klasztor stanowi zabytek dziedzictwa kulturowego UNESCO. Nic zatem dziwnego, że miejsce to jest celem większości wycieczek, które odwiedzają Lizbonę.