Najpiękniejsze
Punkty widokowe w Lizbonie

Punkt widokowy na Łuku Triumfalnym

W XVIII wieku Lizbonę nawiedziło potworne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość miasta. Kataklizm powalił mury, ale nie morale. Lizbona jak feniks podniosła się z popiołów. Łuk Tiumfalny przy Praça do Comércio wzniesiono, by uczcić zwycięstwo człowieka nad siłami natury. Na jego szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać dolną część miasta i szeroko rozlaną rzekę Tag.
Co zobaczyć w okolicy?
Łuk triumfalny położony jest w samym centrum. Łatwo traficie stąd na Praça do Comércio - plac nad rzeką, Rua Augusta - główną arterię dolnej dzielnicy miasta oraz nadbrzeżne bulwary. Ten, który zaczyna się przy Campo das Cebolas i prowadzi w stronę Alfama, oraz ten ciągnący się wzdłuż rzeki aż do Cais do Sodré, a potem dalej, aż do mostu 25 kwietnia.
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - ceny od 2,5€
Adres: Rua Augusta 2

Zamek św. Jerzego

To jeden z piękniejszych punktów widokowych w mieście. Niestety, żeby z niego skorzystać, trzeba poczekać w kolejce. W sezonie czas oczekiwania może przekroczyć godzinę. Jednak jeśli pojawicie się na miejscu przed otwarciem kas (9:00), lub przyjeżdżacie do Lizbony poza sezonem, warto się tu wybrać.
Co zobaczyć w okolicy?
Po zwiedzeniu zamku możecie kontynuować odkrywanie najstarszych zakątków Lizbony - wybierzcie się na niespieszny spacer uliczkami Alfamy. Spróbujcie też odnaleźć kolejny punkt widokowy z listy!
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - ceny od 5€
Adres: Rua de Santa Cruz do Castelo 1A

Ogródek Recolhimento

Niewielki punkt widokowy w pobliżu zamku św. Jerzego, z którego widać pięknie Tag, stare miasto oraz kolejny "miradouro": Portas do Sol.
Co zobaczyć w okolicy?
Żeby odnaleźć ten punkt widokowy trzeba pobłądzić w malowniczych uliczkach podzamcza.
Adres: Rua do Recolhimento

Punkt widokowy Portas do Sol

Piękny taras górujący nad dzielnicą Alfama i rzeką Tag. Najpiękniejsze, pocztówkowe kadry złapiecie właśnie tutaj. Niestety jest to również jedno z bardziej turystycznych miejsc w Lizbonie, więc w sezonie są tu zawsze tłumy i trzeba bardzo uważać na kieszonkowców. Jeśli odwiedzacie Lizbonę między majem a październikiem, warto się tu wybrać wcześnie rano (przed 9:00) lub nocą.
Co zobaczyć w okolicy?
Z Portas do Sol można zanurkować prosto w uliczki Alfamy. Schody, które sprowadzą was na dół, biegną wzdłuż średniowiecznych murów miejskich budowanych jeszcze za czasów rzymskich. Zaraz obok zobaczycie podcień ozdobiony świetnym grafitti przedstawiającym historię Lizbony. W sąsiedztwie punktu widokowego Portas do Sol, na rogu ulic Rua Escolas Gerais i Rua do Salvador, znajduje się kafejka dobrze znana wielbicielom filmu „Imagine”.
Adres: Largo Portas do Sol

Punkt widokowy Santa Luzia

Zielony taras rozwieszony ponad migotliwymi wodami Tagu nie od parady nazwany został imieniem patronki światła. Niestety również tutaj w sezonie trudno znaleźć moment spokoju i ciszy. Ci, którzy chcieliby doświadczyć luksusu samotnego podziwiania piękna tego miejsca, powinni zjawić się tu wcześnie rano.
Co zobaczyć w okolicy?
Zaraz w sąsiedztwie Santa Luzia znajduje się katedra Sé , ruiny rzymskiego amfiteatru oraz niewielkie, ale ciekawe muzeum poświęcone rzymskiej historii Lizbony (Museu Teatro Romano).
Adres: Largo de santa Luzia

Mosteiro de São Vincente de Fora

Punkt widokowy na dachu klasztoru São Vincente de Fora oferuje wspaniały widok 360 stopni na najstarsze i najbardziej malownicze zakątki miasta.
Co zobaczyć w okolicy?
Warto zwiedzić sam klasztor kościoła São Vincente de Fora. Szczególnie ciekawa jest ekspozycja ręcznie malowanych kafelków azulejos przedstawiających scenki-ilustracje do bajek de la Fontaine.
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - ceny od 5€
Largo de São Vicente

Panteão Nacional

Z dachu Panteonu Narodowego można podziwiać szerokie wody Tagu i dachy Alfamy.
Co zobaczyć w okolicy?
W soboty i wtorki, w sąsiedztwie Panteonu, na placu Campo Santa Clara, odwiedźcie słynny targ staroci Feira da Ladra.
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - 3€
Adres: Campo de Santa Clara

Punkt widokowy São Estevão

Nieco schowany taras, z którego rozciąga się malownicza panorama dolnej części miasta - Baixa. To niewielki, ale bardzo malowniczy i spokojny punkt widokowy zagubiony pośród uliczek Alfamy. Będziecie podziwiać z niego morze czerwonych dachów najstarszej dzielnicy.
Co zobaczyć w okolicy?
Odnalezienie punktu widokowego São Estevão to zadanie dla tych, którzy lubią plątać się i błądzić w wąskich uliczkach. Szukając tego miejsca pozwólcie się poprowadzić miastu, doceńcie drogę nie skupiając się na celu.
Adres: Beco do Carneiro 3

Punkt widokowy Chão do Loureiro

Nieco schowany taras, z którego rozciąga się malownicza panorama dolnej części miasta - Baixa.
Co zobaczyć w okolicy?
Ten punkt widokowy położony jest na rozdrożu. Jedna droga prowadzi do Zamku św. Jerzego. Jeśli poszlibyście w przeciwnym kierunku, ulicą Costa do Castelo, dotrzecie do dzielnic Mouraria i Graça. Zjeżdżając w dół windą znajdziecie się na granicy dzielnicy Baixa.
Adres: Calçada do Marquês de Tancos

Ogród Torel

Malowniczy ogród ze wspaniałym widokiem. To miejsce nie leży na szlaku zwykłych tras turystycznych, dlatego tutaj piękne pejzaże będziecie podziwiać w spokoju.
Co zobaczyć w okolicy?
W sąsiedztwie parku Torel znajduje się najstarsza winda-tramwaj Elevador do Lavra oraz jeszcze jeden malowniczy park - Jardim Marties da Patria.
Adres: Rua Júlio de Andrade

Nossa Senhora do Monte

To najwyższy punkt widokowy w mieście, toteż panorama, jaka się stąd roztacza, zapiera dech w piersiach. Widać stąd świetnie Zamek św. Jerzego, Baixa, oraz zachodnie dzielnice Lizbony - Chiado, Principe Real, a nawet odległą bazylikę Estrela. Na górę trzeba się wspiąć, ale wysiłek jest hojnie rekompensowany. Niestety, od kiedy po mieście jeżdżą Tuk-tuki, którymi zwiedzający chętnie wyręczają się uciekając od wysiłków chodzenia, punkt widokowy Senhora do Monte z jednego z najpiękniejszych zakątków miasta zamienił się w Tuk-tukowy parking. Tutaj trzeba bardzo uważać na złodziei!
Co zobaczyć w okolicy?
Nossa Senhora do Monte znajduje się w dzielnicy Graça, która na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, ale jeśli przysiądziecie na kawę w którejś z licznych pastelerii, będziecie mogli podpatrzeć trochę niespiesznej portugalskiej codzienności.
Adres: Largo Monte

Miradouro da Graça

Punkt widokowy położony tylko trochę poniżej Nossa Senhora do Monte, więc perspektywa stąd rysuje się podobna, choć nieco mniej wyniosła. Przyjemne jest to, że wspaniałe widoki można kontemplować przy kieliszku wina - taras widokowy ma kawiarnię. Mimo to należy zachować czujność - w sezonie jest tu dość tłoczno, co sprzyja kieszonkowcom.
Co zobaczyć w okolicy?
Ten punkt widokowy sąsiaduje z klasztorem kościoła Nossa Senhora da Graça. Od niedawna część zabudowań klasztornych należących do wojska odremontowano i oddano zwiedzającym. Klasztorne krużganki oferują wspaniały spokój kontrastujący z zamieszaniem ulicy. Znajdziecie tu również przepiękne barokowe panele azulejos.
Adres: Calçada da Graça

Tarasy klasztoru Karmelitów

Promenada schodząca kaskadowo spod klasztoru Karmelitów w kierunku Baixa oferuje rozległe widoki na wschodnią stronę miasta - dzielnice Alfama, Graça, Mouraria.
Co zobaczyć w okolicy?
Koniecznie odwiedźcie Muzeum Archeologiczne w Klasztorze Karmelitów. Ciekawsza niż same zbiory jest przestrzeń gotyckiego kościoła, który w dużej części został zniszczony przez trzęsienie ziemi z 1755 roku.
Adres: Rua Nova do Almada 87

Winda Santa Justa

Winda, która jest jednoczenie wieżą widokową, łączy dwie dzielnice: Baixę, oraz położone powyżej Chiado. Przejazd windą jest płatny i w sezonie trzeba poczekać stojąc w długiej kolejce. Dobra wiadomość jest taka, że w miejsce, w które dowozi winda (Largo do Carmo) można dojść pieszo i stamtąd podziwiać ten sam wspaniały widok.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli już wspięliście się tak wysoko, możecie kontynuować odkrywanie tej części miasta. Wybierzcie się na spacer po Chiado, które słynie z pięknych butików z przełomu XIX i XX wieku. Dzisiaj, pośród znanych sieciówek, funkcjonuje tu jeszcze kilka dawnych sklepów z tradycją, w których będziecie mogli znaleźć piękne pamiątki.
Adres: Rua do Ouro i Largo do Carmo

Punkt widokowy São Pedro de Alcântara

To szeroki taras rozciągający się nad Avenida da Liberdade, z którego podziwiać będziecie Baixę, Tag, a w oddali dzielnice Mouraria, Graça i Zamek św. Jerzego. W cieniu drzew napijecie się kawy lub wina.
Co zobaczyć w okolicy?
Zaraz obok punktu widokowego znajdziecie przystanek Elevador da Gloria - żółtej windy-tramwaju. Jeśli zjedziecie nią w dół, staniecie na początku paradnej alei Avenida da Liberdade. A jeśli wolicie zostać na wysokościach, zajrzyjcie koniecznie do wspaniałego barokowego kościoła São Roque, który jest tuż za rogiem.

Rezerwuar wody Amoreiras

Punkt widokowy na szczycie rezerwuaru wody Amoreiras (stacja metra Rato) pozwala oglądać Lizbonę z nowej perspektywy.
Co zobaczyć w okolicy?
Przyjemne jest wypić kawę w pobliskim parku Marcelino Mesquita, a potem odwiedzić niewielkie, ale bardzo ciekawe muzeum pary XX wiecznych malarzy - Portugalki i Węgra, Arpad Szenes-Vieira da Silva Foundation.
Praça das Amoreiras 10

Punkt widokowy Largo das Necessidades

Jeden z mniej znanych punktów widokowych pozwala z wysokości kontemplować spokojne wody Tagu.
Co zobaczyć w okolicy?
Jeśli tu zawędrowaliście, to znaczy, że lubicie odkrywać nieoczywiste miejsca w mieście. Koniecznie odwiedźcie zatem zaczarowany ogród Tapada das Necessidades, który znajduje się tuż obok. A jeśli zostanie wam jeszcze trochę czasu, możecie wpaść na herbatkę do Prezydenta Republiki, którego rezydencja znajduje się w pałacu Necessidades, lub odwiedzić Fernando Pessoa w jego domu na ulicy Coelho da Rocha 16.
Adres: Largo das Necessidades

Ogród Parque Eduardo VII

Ze wysokości tego ogrodu zobaczycie w perspektywie całą Avenida da Liberdade zbiegającą prosto do rzeki.
Co zobaczyć w okolicy?
Będąc tutaj odwiedźcie piękny ogród botaniczny Estufa Fria.
Adres: Parque Eduardo VII

Punkt widokowy na moście 25 kwietnia

Jeszcze niedawno wspaniały widok z mostu 25 kwietnia dostępny był tylko zmotoryzowanym. Teraz każdy może wspiąć się na jedno z przęseł, żeby zapatrzyć się w niedaleki Ocean i podziwiać z oddalenia Lizbonę obmywaną przez wody Tagu.
Co zobaczyć w okolicy?
Będąc tutaj odwiedźcie LX Factory - postindustrialną przestrzeń kulturalno-gastronomiczną usytuowaną u stóp mostu.
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - 6€
Adres: Avenida da Índia, Pilar 7 da Ponte 25 de Abril

Muzeum Maat

Punkt widokowy na dachu modernistycznego budynku muzeum sztuki współczesnej MAAT
Co zobaczyć w okolicy?
Tutaj najlepiej odwiedzić samo muzeum.
Adres: Av. Brasília 1300, Belém

Amoreiras 360° Panoramic View

Z tego punktu widokowego, położonego na dachu wieżowca, zobaczycie niemal całą Lizbonę - od mostu Vasco da Gama przez Zamek św. Jerzego, most 25 kwietnia, po wieżę w Belém.
Co zobaczyć w okolicy?
W niedalekim sąsiedztwie wieży panoramicznej znajduje się akwedukt, który w XIX wieku dostarczał wodę miastu - Aqueduto das Águas Livres
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - od 3€
Adres: Av. Eng. Duarte Pacheco

Punkt widokowy na Pomniku Odkrywców

Ze szczytu Pomnika Odkrywców w Belém będziecie mogli podziwiać perspektywę wszystkich zabytków tej dzielnicy, rzekę, Ocean oraz ogromną mozaikę ułożoną u stóp pomnika, która przedstawia różę wiatrów oraz trasy żeglugi portugalskich odkrywców.
Co zobaczyć w okolicy?
W dzielnicy Belém jest mnóstwo ciekawych zabytków, o których przeczytacie w tym artykule.
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - od 3€
Adres: Av. Brasília, Belém

Cristo Rei

Punkt widokowy na szczycie ogromnej rzeźby Chrystusa, podobnej do tej z Rio, znajduje się po drugiej stronie Tagu. Będziecie podziwiać stąd Lizbonę z perspektywy rzeki, most 25 kwietnia oraz Ocean.
Co zobaczyć w okolicy?
Miasteczko Almada, w pobliżu którego stoi Cristo Rei, jest bardzo malownicze i warte leniwego spaceru.
Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny - 4€
Adres: Alto do Pragal, Avenida Cristo Rei, Almada, distrito de Setúbal
Jak tu dotrzeć?
Samochodem
Promem z Cais do Sodré (centrum Lizbony) do Cacilhas, a stamtąd autobusem 101 prosto pod pomnik.

Punkt widokowy na dachu Pollux

Pollux to portugalski sklep, rodzaj trochę staroświeckiej Ikei, gdzie można znaleźć regionalne pamiątki. Jeśli pojedziecie windą na samą górę, dotrzecie do restauracji, której taras oferuje wspaniałą perspektywę Baixy. Szczególnie dobrze widać stąd windę Santa Justa.
Adres: Rua dos Fanqueiros 276

Café da Garagem

Klimatyczna knajpka z widokiem na Graça i Mouraria.
Adres: Costa do Castelo 75
Otwarte od 17h

Chapitô

Restauracja, teatr, cyrk, klub muzyczny - Chapitô to świetny adres, żeby wypić lampkę wina, potańczyć, posłuchać muzyki i nacieszyć oko pięknymi widokami.
Adres: Costa do Castelo 7