Wakacje w mieście
Plaże w Lizbonie

Nadmorskie miasta mają wyjątkowy czar. Lizbona nad samym Oceanem nie leży. To rzeka Tag udaje wielką wodę. Łatwo się jednak pomylić, szczególnie, że sami Lizbończycy nazywają rzekę „słomianym morzem Lizbony”. Prawdziwy Ocean jest oddalony od stolicy o kilkanaście kilometrów.

Jak dojechać na plażę z Lizbony?

Z centrum miasta najłatwiej dojechać na plażę pociągiem. Trzeba wsiąść w pociąg na stacji Cais do Sodré, przy Av. 24 de Julho, (stacja merta Cais do Sodré). Stamtąd wszystkie pociągi zawiozą was nad Ocean. Można wysiąść na którejś z pośrednich stacji, na przykład w miejscowości Carcavelos, czy Estoril. Można też dojechać do ostatniej stacji – Cascais, które atmosferą przypomina nasz Sopot. Cascais jest tłoczne i turystyczne, ale ma swój małomiasteczkowy, kurortowy urok.

Costa da Caparica, czyli wybrzeże pięknych plaż koło Lizbony, znajduje się po drugiej stronie rzeki. Aby dotrzeć do Costa da Caparica, trzeba w porcie w Belém wsiąść na prom i dopłynąć do miejscowości Trafaria. Stamtąd należy przejechać około 4 kilometry, jakie dzielą przystań promów od plaży. Najlepiej więc jeszcze w Belém wypożyczyć rower i w ten sposób pokonać ten dystans. Miło jest w okolicach Cova do Vapôr, małej osady rybackiej. Atrakcją, szczególnie dla dzieci, będzie przejażdżka Transpraia, mini pociągiem, który łączy plaże wybrzeża Costa da Caparica od Nova Praia do Fonte da Telha.