Zwiedzanie Lizbony
Muzea

Lizbona jest miastem tysiąca muzeów. Niektóre są małe i zakurzone, przywołują w pamięci polskie muzealne klimaty tak, że brakuje nam tylko filcowych kapci nakładanych na buty. Inne są nowoczesne, a odkrywanie ich zbiorów pomaga poznać niezwykłą historię Portugalii i zrozumieć międzykontynentalną kulturę tego małego kraju. Oto wybór kilku Lizbońskich muzeów, które warto odwiedzić wybierając się na wakacje do stolicy Portugalii.

Muzeum płytek ceramicznych [Museu do Azulejo]

Warto się tutaj wybrać z dwóch względów. W muzeum płytek ceramicznych prześledzicie historię rozwoju charakterystycznej dla Portugalii sztuki ozdabiania budynków kolorowymi kafelkami. Poznacie techniki ich produkcji i obejrzycie przepiękne zbiory azulejos różnych typów. Drugim powodem, żeby się tu wybrać jest samo miejsce, w którym mieści się muzeum – XVI wieczny klasztor. Zobaczycie tu przebogatą kaplicę zdobioną talha dourada, czyli złoconymi, misternymi rzeźbieniami.
Muzeum działa od 10H do 12H30, a potem od 14H do 17H. Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 5€.
Rua da Madre de Deus, 4, 1900-312 Lisboa

Muzeum Marionetek [Museu da Marioneta]

To jedno z moich ulubionych muzeów. Jest nieduże i mieści się w pięknym budynku dawnego klasztoru w uroczej dzielnicy Madragoa. Zobaczycie tu wspaniałą kolekcję marionetek i lalek-aktorów teatrów europejskich i azjatyckich. Zwiedzanie tego muzeum to wejście w inny, magiczny świat teatru i baśni. Muzeum organizuje też spektakle dla dzieci i dorosłych.
Muzeum działa od 10H do 12H30, a potem od 14H do 17H30. Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 5€.
Rua da Esperança, n° 146

Muzeum Narodowe [Museu Nacional de Arte Antiga]

To wspaniałe muzeum z bogatymi zbiorami sztuki – malarstwa, rzeźby, przedmiotów użytkowych. Warto je odwiedzić, szczególnie, żeby zobaczyć dzieło Hieronimusa Bosha – Kuszenie św. Antoniego oraz niesamowity obraz XV wiecznego portugalskiego malarza Nuno Gonçalves. Ogromny poliptyk (obraz złożony z kilku części) przedstawia parę królewską przyjmującą błogosławieństwo św. Wincentego w otoczeniu przedstawicieli wszystkich grup społecznych renesansowej Portugalii. Muzeum organizuje też interesujące wystawy czasowe.
Muzeum działa od 10H do 18H. Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 6€.
Rua das Janelas Verdes

Muzeum Orientu [Museu do Oriente]

To muzeum trzeba odwiedzić, żeby zrozumieć jak niezwykłe i płodne artystycznie było szesnastowieczne spotkanie kultury portugalskiej z kulturą i sztuką azjatyckich królestw – Chinami, Japonią, Indiami i innymi. W Muzeum Orientu możemy uświadomić sobie, wbrew naszemu europocentrycznemu sposobowi postrzegania świata, że to my, Europejczycy, byliśmy często „dzikimi ludźmi”, którzy poznawali zdecydowanie bardziej zaawansowane i wysublimowane cywilizacje azjatyckie. Wejście do Muzeum Orientu jest jak przekroczenie bram Sezamu – skarbca kryjącego olśniewające kosztowności.
Muzeum działa od 10H do 18H. Zamknięte w poniedziałki. W czwartki otwarte do 22H.
Bilety kosztują 6€.
Avenida 24 de Julho

Muzeum Fado [Museu do Fado]

Mimo, że to muzeum nie jest duże, zarezerwujcie na nie więcej czasu. Sercem jest tu studio, w którym przesłuchacie chyba wszystkie krążki z muzyką fado, jakie zostały kiedykolwiek nagrane. Poznacie też największych artystów tego gatunku i prześledzicie historię kształtowania się muzyki Lizbony. Muzeum organizuje też bardzo dobre koncerty fado, warto więc mieć rękę na pulsie i zaglądać do repertuaru.
Muzeum działa od 10H do 18H. Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 5€.
Largo do Chafariz de Dentro, N.º 1

Muzeum Gulbenkiana [Museu Calouste Gulbenkian]

To kolejne muzeum, do którego warto się wybrać z kilku powodów. Pierwszym jest sama ekspozycja stała, czyli prywatna kolekcja armeńskiego bogacza Calouste Gulbenkian’a. W związku z tym, że to osobisty wybór kolekcjonera – erudyty, będziemy podróżować przez kultury, czasy i tradycje. Znajdziecie tu dzieła sztuki Mezopotamii, Egiptu i Rzymu, ale również mniej nieznaną sztukę Armenii, Bliskiego Wschodu, dzieła francuskich impresjonistów i misternie iluminowane średniowieczne manuskrypty. Moja ulubioną częścią wystawy jest ekspozycja biżuterii francuskiego twórcy Renè Lalique. Drugim pretekstem dla odwiedzenia Muzeum Gulbenkiana są organizowane tu wystawy czasowe – zawsze na wysokim poziomie. Trzeci powód, żeby tu zajrzeć, to przepiękny ogród, który w połączeniu z nowoczesną architekturą muzeum, tworzy kolejne, żywe, dzieło sztuki.
Muzeum działa od 10H do 18H. Zamknięte we wtorki.
Bilety kosztują od 3€ od 14€.
Avenida de Berna 45A – wystawa stała, Rua Dr. Nicolau de Bettencourt – wystawy czasowe (obydwa budynki znajdują się obok siebie, ale wejście jest od różnych ulic)

Muzeum Odkryć Geograficznych w Belém [Museu da Marinha]

W Belém jest kilka świetnych muzeów, ale moim ulubionym wśród nich jest Muzeum Odkryć Geograficznych. Choć prawidłowo byłoby przetłumaczyć jego nazwę jako Muzeum Marynarki Wojennej, to jednak Odkrycia są tu głównym tematem i najciekawszą częścią ekspozycji. Zobaczycie tu ogromną mapę pokazującą trasy portugalskich statków pływających do Azji i Ameryki i przepiękne, dopracowane w najmniejszych szczegółach, modele dawnych statków. Mnie zafrapował szczególnie przekrój statku, na którym można prześledzić ekwipunek wyprawy na drugi koniec świata.
Muzeum działa od 10H do 17H30 (zimą) i 18H30 (latem). Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 5€.
Praça do Império (budynek klasztoru Hieronimitów)

Muzeum transportu [Museu Carris]

Jeśli chcecie poznać historię lizbońskich tramwajów i wind, koniecznie się tutaj wybierzcie. Dowiecie się, jak to wszystko działało, zanim w Lizbonie pojawił się prąd, sprawdzicie, jak wyglądały pierwsze wagoniki i kto w nich jeździł.
Muzeum działa od 10H do 18H. Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 4€.
Rua 1º de Maio, 101 - 103

Muzeum Miasta [Museu da Lisboa]

To muzeum jest skarbnicą wiedzy o tym, jak rozwijała się Lizbona na przestrzeni wieków. Duże wrażenie robi ogromna makieta miasta, która pokazuje dokładnie wszystkie ulice XVIII-wiecznej Lizbony, zanim miasto zostało zrujnowane przez ogromne trzęsienie ziemi w 1755 roku. Muzeum mieści się w zabytkowym pałacu Palacio da Pimenta, otoczonym ładnym ogrodem, po którym przechadzają się pawie.
Muzeum działa od 10H do 18H. Zamknięte w poniedziałki.
Bilety kosztują 3€.
Campo Grande, 245

Muzeum Pieniądza [Museu do dinheiro]

Muzeum położone jest w centrum miasta i mieści się, jakże symbolicznie, w dawnym kościele. Trafiłam tu przypadkiem, ponieważ chciałam obejrzeć ruiny murów otaczających niegdyś miasto, których resztki znajduję się w podziemiach tego muzeum. Murów ostatecznie nie widziałam, ale nie żałowałam tej przygody. Muzeum ciekawie prezentuje jak zmieniało się pojęcie „pieniądza” w różnych czasach i kulturach. Można tu podziwiać ogromną kolekcję banknotów z całego świata, technikę produkcji pieniędzy dziś i dawniej oraz, niemniej skomplikowane, procedery podrabiania walut.
Muzeum działa od środy do soboty od 10H do 18H.
Wstęp wolny.