Gdzie zatrzymać się w Lizbonie
Hotele, hostele, apartamenty w Lizbonie

Najprościej powiedzieć, że w Lizbonie dobrze jest zatrzymać się w centrum. Problem w tym, że Lizbona nie ma jednego centrum, a kilka. Jako że to, gdzie się mieszka, ma wpływ na życie i dobry nastrój, postaram się pomóc Wam wybrać najlepsze miejsce i doradzić rodzaj zakwaterowania w Lizbonie.

W której dzielnicy Lizbony się zatrzymać?

Alfama jest najstarszą, historyczną dzielnicą miasta. Tu na szczycie wzgórza wznosi się zdobywany przez pierwszego króla Portugalii zamek, gmatwanina wąskich uliczek i uroczych beco zachęca, żeby się w nich zagubić. Tu znajdziecie Lizbonę jak z pocztówki, dosłownie.

Graça graniczy z Alfamą. To miasto w mieście – nie trzeba się ruszać z Rua da Graça, żeby zaobserwować całe życie okolicy. Tu znajdują się dwa najpiękniejsze punkty widokowe, tędy jedzie tramwaj 28.

Mouraria to dzielnica prawie tak stara jak zabytkowa Alfama, ale mniej turystyczna i w związku z tym bardziej zaniedbana. Mieszkanie w tej dzielnicy będzie dobrym wyborem dla tych, którzy lubią podglądać prawdziwe życie miasta i niegroźne są im klimaty jak z warszawskiej Pragi.

Baixa to „nowa”, czyli XVIII wieczna dzielnica. Nazywana jest również Baixa Pombalina, od nazwiska Markiza de Pombal, który odbudował miasto po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Baixa znajduje się dokładnie w środku miasta i jest dobrym punktem wypadowym do wszystkich dzielnic Lizbony.

Chiado to dzielnica handlowa z dziewiętnastowiecznymi tradycjami. Znajdziecie tu markowe sklepy i eleganckie kawiarnie, w których kiedyś popijali kawę pisarze i poeci. Wieczorem dotrzecie stąd szybko do Bairro Alto - dzielnicy klubów, pubów i knajp.

Principe Real, elegancka dzielnica położona jest na wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na rzekę i położony po przeciwległej stronie miasta zamek.

Lapa i Madragoa to stare, piękne dzielnice miasta, z których do historycznego centrum dojdziecie spacerem w pół godziny. Położone trochę z boku turystycznych szlaków będą dobrym wyborem dla tych, którzy cenią sobie spokój.

Dobrym wyborem są też nowsze dzielnice miasta: okolice ronda Marquês de Pombal, Rato, Intendente, Anjos, São Sebastião - kwatery tutaj będą na pewno wygodniejsze niż te w starych dzielnicach miasta. Metrem, czy nawet pieszo, dojdziecie szybko do historycznego centrum. Plusem mieszkania w tych dzielnicach będzie to, że znajdują się poza turystycznymi szlakami, więc rano w pobliskiej pastelerii, przy kawie w normalnej cenie, będziecie mogli podpatrzeć prawdziwą Lizbonę i jej mieszkańców.

Których dzielnic unikać?

Przyjeżdżając do Lizbony nie zatrzymywałabym się w Bairro Alto, ponieważ jest to dzielnica wielu knajp, pubów i restauracji. Może się zdarzyć tak, że hotel będzie położony tuż nad klubem, w którym zabawa trwa do 4:00 rano.

Kwatery Airbnb

Wynajmowanie apartamentów i mieszkań przez serwis Airbnb jest ostatnio bardzo popularne i wiele osób wybiera właśnie ten rodzaj zakwaterowania. Sama do niedawna korzystałam często z tego portalu. Dzisiaj nie wynajmuję już mieszkań przez Airbnb. Dlaczego?
W miastach, które odwiedza wielu turystów, popularność serwisu jest powodem problemów mieszkaniowych, a co za tym idzie, społecznych. Chętnie odwiedzane przez gości dzielnice, takie jak Alfama w Lizbonie, pustoszeją. Stają się urokliwymi dormitoriami, w których mijają się tylko obcokrajowcy. Dzisiaj w najstarszej dzielnicy Lizbony ponad 50% mieszkań jest wynajmowanych pod pobyty krótkotrwałe. Skutkiem tego jest ogromny wzrost cen nieruchomości, gentryfikacja, czyli wypychanie starych mieszkańców na peryferia miasta, rozpad lokalnych więzi społecznych i komercjalizacja tradycyjnych dzielnic. Wiele europejskich stolic zaczęło chronić swoich mieszkańców ograniczając działalność serwisu Airbnb, jednak Lizbona nadal pozwala na masowe wykupywanie kamienic przez zagranicznych inwestorów.

Gdzie zatrzymać się w Lizbonie?

W Lizbonie polecam hostele. Lizbońskie hostele nie mają nic wspólnego z studenckimi dormitoriami. Znajdują się w najpiękniejszych dzielnicach miasta, mają wysoki standard i przystępne ceny. W lizbońskich hostelach można zatrzymać się w wygodnej „dwójce”. Zwykle w cenę wliczone jest śniadanie.

Oto sześć hosteli, które dla Was wybrałam. Wszystkie są eleganckie, urządzone z pomysłem i smakiem, znajdują się w ładnych zakątkach miasta. Nie podaję tutaj cen, bo te zależą od rodzaju pokoju, pory roku itp. Zwykle ceny w lizbońskich hostelach oscylują od 10€ za łóżko w dormitorium, do 60€ za dwuosobowy pokój z łazienką. Dokładniejsze informacje na temat cen znajdziecie na stronach hosteli.

Art Beat
Bardzo miły i cichy hostel w Baixa. Jest zrobiony w artystycznym klimacie - każdy z siedmiu pokoi zaaranżowano w stylu innego artysty. Apartamenty jak w hotelu są duże, z balkonami. W cenę wliczone jest śniadanie. Hostel prowadzą dwie sympatyczne Polki, które z przyjemnością doradzą Wam co zobaczyć w Lizbonie.
www.artbeatrooms.com

Graca 28
Ten hostel przy Rua da Graça otworzył się niedawno. Jest czyściutki i nowy, fajnie zaprojektowany. Pokoje są bardzo przytulne. Podobały mi się tutaj wspólne przestrzenie zaaranżowane domowo, z kanapami i miękkimi fotelami, w których można się zaszyć z książką. Do dyspozycji gości pozostaje kuchnia oraz sympatyczny ogródek. Tramwaj 28 zatrzymuje się vis a vis hostelu.
www.hostelgraca28.com

Zuza Guest House
Zuza nie jest, jak wskazywałaby nazwa, kolejnym hostelem prowadzonym przez Polkę. Nazwa to skrót od nazwiska właściciela, Luisa Zuzarte. Hostel jest usytuowany w samym historycznym centrum, na granicy dzielnic Baixa i Chiado, w pięknej XVIII wiecznej kamienicy. Zuza Guest House słynie ze wspaniałych, zdrowych śniadań. A jeśli wolelicie zatrzymać się w miejscu w trochę wyższej cenie, ale też wyższym standardzie, Luis jest również dobrym kontaktem, ponieważ ma do dyspozycji bardziej luksusowe apartamenty.
www.zuzabed.com

This is Lisbon Hostel
This is Lisbon Hostel położony jest w samym sercu starego miasta - zaraz koło zamku św. Jerzego. W klimacie wydał mi się bardziej młodzieżowy niż pozostałe, nadal jednak przyjemny i spokojny. This is Lisbon Hostel oddaje do dyspozycji gości wspaniały taras z leżakami i zapierającym dech w piersiach widokiem. Właściciele są bardzo sympatyczni i organizują czasem portugalskie kolacje czy wspólne wyjścia.
www.thisislisbonhostel.com

Lunaparque Bed and Breakfast
Hostel założony i prowadzony przez zakochaną w Lizbonie Włoszkę. Wystrój Lunaparque Bed and Breakfast jest po prostu prześliczny, a położenie dokładnie pomiędzy starymi i nowymi dzielnicami miasta sprawia, że to świetny punkt wypadowy do odkrywania Lizbony.
www.lunaparquebedandbreakfast.com

Pensão Elegante
Na koniec hotelik dla wielbcieli dawnych czasów. Pensão Elegante to pensjonacik w stylu prowincji, skromny i czyściutki, bez "dizajnu" i "konceptu", za to prawdziwie portugalski i uroczy, a do tego położony zaraz koło wspaniałego punktu widokowego Miradouro de São Pedro de Alcântara.
www.pensao-elegante.com