Zwiedzanie Belém - praktyczne wskazówki

Jak dojechać do Belém

Opcja nr 1.
Do Belém najłatwiej jest dojechać tramwajem E15, w który wsiądziecie na Praça do Comércio, lub na Praça da Figueira. Tramwaj zatrzymuje się pod samym Klasztorem Hieronimitów, więc z pewnością nie będziecie mieli problemów z rozpoznaniem przystanku.
UWAGA! W tramwaju nr. 15 trzeba bardzo uważać na kieszonkowców!

Opcja nr 2.
Zamiast tramwajem, który w sezonie jest bardzo oblegany, do Belém dotrzecie autobusem nr. 714, który startuje z Praça da Figueira i dojeżdża pod sam klasztor.

Opcja nr 3.
Jeśli nie lubicie zapaszku stłoczonych w upale ciał i brzuchów napierających na was w tłumie, wypożyczcie rower. W Lizbonie jest wiele wypożyczalni rowerów, a te dwie:
lisbonbikerentals.com (Largo do Corpo Santo 14) oraz bikeiberia.com (Largo do Corpo Santo 5) znajdują się niedaleko Cais do Sodré - stacji kolejowej nad brzegiem Tagu, skąd najlepiej wyruszyć do Belém. Trasa z centrum miasta do Klasztoru Hieronimitów prowadzi płaską promenadą nad rzeką. Jest to chyba najprzyjemniejszy sposób przedostania się w tamte okolice.

Opcja nr 4.
Wybierając się do Belém można połączyć kilka przyjemności w jednym. Nie wszyscy wiedzą, że eléctrico 28 nie jest jedynym zabytkowym tramwajem w mieście. Równie stary tramwaj nr. 18 zawiezie Was z Cais do Sodré do Ajuda, czyli na wzgórze wznoszące się nad Belém. Jest to świetny plan na zwiedzanie tej części miasta, ponieważ królewski pałac w Ajuda jest fascynującym zabytkiem, który również warto odwiedzić. Schodząc w kierunku klasztoru Hieronimitów będziecie mijać przepiękny ogród botaniczny, w którym znajdziecie niezwykłe rośliny i odrobinę cienia.
Uwaga! Ten scenariusz nie sprawdzi się w niedzielę - tego dnia E18 nie kursuje, ani w środy, kiedy zamknięty jest pałac.

Kiedy najlepiej zwiedzać Belém?

W sezonie letnim Belém jest bardzo zatłoczone. Warto być tam już przed 10H rano, zanim otworzą się zabytki. Dobrym pomysłem jest również zwiedzanie popołudniem. Jeśli wejdziecie do Klasztoru Hieronimitów godzinę przed zamknięciem, ostatnie minuty zwiedzania w ciszy i spokoju będziecie wspominać z przyjemnością.

Pastéis de Belém - Najsłynniejsze ciasteczka Portugalii

Koniecznie skuście się na wspaniałe ciasteczka Pastéis de Belém, najsłynniejsze w mieście. Cukiernię rozpoznacie łatwo, po długiej, wychodzącej aż na ulicę kolejce. Nie stawajcie w niej jednak! Dużo lepiej jest usiąść przy stoliku w środku, gdzie zostaniecie obsłużeni (bez dodatkowych opłat) i będziecie mieli sposobność obserwować gwar słynnej cukierni.

Kilka praktycznych wskazówek

W samym Belém nie znalazłam nigdy żadnej godnej polecenia restauracji. Wszystkie, w których miałam wątpliwą przyjemność jeść, były drogie i umiarkowanie smaczne. Na obiad polecam więc wybrać się do niedaleko położnej dzielnicy Algés, a jeśli szkoda Wam czasu na poszukiwania restauracji, weźcie tego dnia kanapki do plecaka.

À propos plecaka! W Belém uważajcie bardzo na swój dobytek. Jak we wszystkich najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscach, można tutaj zostać okradzionym przez kieszonkowców.

W poniedziałki większość muzeów w Lizbonie, a więc także w Belém, jest zamkniętych!